Teneke Müzesi | Türk Teneke Ambalaj Tarihçesi | Teneke İhracatı
15936
page,page-id-15936,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,paspartu_on_bottom_fixed,vertical_menu_inside_paspartu,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-7.4,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.2,vc_responsive
 

Teneke İhracatı

 

1980 yılından itibaren ihracatın bir devlet politikası olarak desteklenmesi nedeniyle, 1983 başında Para ve Kredi Kurulu tarafından iç piyasada demir-çelik sanayisi tarafından üretilen sac ve kütük mamulleri ihracatında ton başına 25 dolarlık vergi iadesi yapılacağı duyurulmuştur. Teşvik kapsamına giren ürünler arasında elektrolitik tenekeler ve laklanmış tenekeler de bulunuyordu. Ancak Türkiye’nin tek teneke levha üreticisi olan Erdemir, iç pazarın ihtiyacını dahi karşılayamadığından, Türkiye’nin yurtdışına yönelik ciddi bir teneke levha ihracatı 2000 yılına kadar olmamıştır.

 

Teneke İhracat Tablosu

 

Aşağıdaki tabloda yer alan 1982-2002 yılları arası değerler TÜİK’ten alınmıştır. 2002 yılında GTİP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) kodlarının değişmesinden sonra, teneke ile ilgili olmayan bazı benzer maddelerin bilgileri de bu tarifeye sokulduğundan tenekeye ait olan bilgileri bulup çıkarmak zorlaşmıştır. Bu nedenle TÜİK’ten alınan, 2002 yılı sonrasına ait verileri kullanmak mümkün olmamıştır.

 

Tabloda bulunan 2002 yılı sonrası ihracat verileri (ton), ARCELOR firmasının yaptığı bir çalışma sonucunda bulduğu miktarlardır. 2002 yılı sonrası ihracat değerleri (ABD doları) ise tarafımızdan yapılan bir çalışma sonunda bulunan yaklaşık değerlerdir. Bu miktar ve değerlere kromlu teneke (TFS), laklı ve baskılı tenekeler dahildir.

 

ihracat-1

ihracat-2

 

 

 

prev book next